Pekoe Çayının Faydaları

Kolesterolü düşürür: Ceylon çayı için yapılan araştırmalara göre, kolesterol seviyelerini % 7,5 oranında düşürebilmektedir. Siyah seylan çayı, vücuttaki yağ oranını düşürür ve LDL olarak bilinen kötü kolesterolü azaltmaktadır. Bu sayede de kalp hastalığı riskini düşürmektedir.

Kan şekeri düzeylerini kontrol eder: Amerika’da gerçekleştirilen araştırmalara göre, siyah seylan çayı içmenin sağlıklı insanlarda insülin artışıyla bağlantılı olan plazma glikoz tepkisini azalttığı ortaya çıkarılmıştır.

Antioksidandır: Siyah seylan çayı, vücudumuza zarar veren serbest radikallere karşı güçlü bir antioksidan etki yaratmaktadır. Çayın içinde bulunan polifenol maddeler vücudu temizleyen bir detoks görevi görmektedir. Özellikle de sigara tüketenler için büyük bir koruma sağlar.

Yumurtalık kanserine karşı korur: Günde iki bardak ceylon çayının içilmesi yumurtalık kanserine karşı %30 koruyucu kalkan oluşturmaktadır. Kanser karşıtı görev yapan ceylon çayıyla kansere karşı vücudunuzu korumuş olacaksınız.

Böbrek taşına karşı korur: Siyah seylan çayını içmek özellikle de kadınlarda daha fazla ortaya çıkan böbrek taşı riskini %8 oranında düşürür ve böbrek taşı oluşmasını engeller.

Parkinson hastalığını engeller: Siyah seylan çayını içmek, Parkinson hastalığı riskinin azaltılmasına da yardımcı olmaktadır.

Zihinsel odaklanmayı artırır: Hollanda’da yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, siyah çayın kişisel uyanıklığı artırdığı ve odaklanmayı desteklediği ortaya koyulmuştur.